Skip to main content

Dibek Kahvesi Nedir?

Dibek Kahvesi

 Türk kahvesi, Osmanlı döneminden bu güne kadar gelmiş, kendine özgü tadı, kokusu ve sunumuyla kendine yer edinmiş, farklı pişirme tarzıyla “Türk kahvesi” ismini almış bir içecektir. Kahve türleri içinde telvesiyle servis edilen tek kahve olması sebebiyle de farklıdır.

 Türk kahvesinin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ise dibek kahvesidir. Son dönemde ismini sıkça duyuran bu dibek kahvesi nedir neden bu kadar popüler olmuştur, özellikleri nedir bir göz atmakta fayda var.

 Dibek Kahvesi Nedir?

 Aslında klasik Türk kahvesinden pek farklı olmayan bu kahve çeşidinin tek farklı öğütülme şeklidir. Kavrulmuş kahve çekirdekleri dibek adı verilen büyük tahta ya da taş havanlarda dövüldüğü için adı buradan gelmektedir.

 Dibek kahvesinin içinde, Türk kahvesi, menengiç, keçi boynuzu, kakao, kahve kreması, zahter denilen dağ kekiği ve sahlep bulunmaktadır.

 Dibek Kahvesinin Türk Kahvesinden Farkı

 Klasik Türk kahvesi daha koyu renkliyken, dibek kahvesinin rengi daha açıktır, sütlü kahveye benzer. Türk kahvesi toz kıvamlıyken, dibek kahvesi yoğun kıvamlı ve iri tanelidir. Tatları karşılaştırıldığında Türk kahvesi biraz daha sert bir tada sahipken dibek kahvesinin tadı ise sütlü kahveyi andırdığı için daha yumuşak içimlidir.

 Dibek Kahvesinin Faydaları

 – Düzenli kullanımda ağız kokusunu tamamen yok eder.

 -Kanseri ve parkinsonu önler.

 -Kolestrolü düşürücü özelliği vardır.

 -Cilde faydalıdır. Telvesi maske olarak kullanılır.

 -Sindirimi kolaylaştırır, Tokluk hissi verdiği için diyet yapanlar tarafından sıklıkla tercih edilir.

 -Safra kesesinde bulunan taşların düşürülmesinde yardımcı olur.

 Pişirme Şekli

 Pişirme şekli klasik Türk kahvesinden biraz farklıdır. Klasik Türk kahvesinde, cezveye kahve ile birlikte soğuk su eklenirken, dibek kahvesinde ise özel kahvesinin üzerine sıcak su eklenerek pişirilir.

 Dibek Kahvesi Satın Almak

 Dibek kahvesine özelliğini veren içindeki maddelerdir. İçindeki maddeler ne kadar doğal olursa kahve de o kadar lezzetli olur. Bunun için ürün alırken tamamen doğal ve katkısız olmasına dikkat edilmelidir. Adıyaman Kervansaray Kahvesi adresinde bulunan ürünlerin tamamı katkısız ve doğal kahve çekirdekleri ile yapılmaktadır.

 Türk kahvesinin farklı çeşitlerinin satıldığı https://www.adiyamankervansaraykahve.net/ adresinde toptan ve perakende satış yapılmakta, Türkiye’nin her yerine istenilen miktarda ürün kargolanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir